Na czym polega przegląd kompleksowy?

Kompletny przegląd instrumentu jest o wiele bardziej skomplikowany od przeglądu podstawowego. Po diagnozie wstępnej, instrument jest całkowicie rozbierany na podzespoły. Podobnie jak w podstawowym typie przeglądu, wiele części jest znakowanych dla umożliwienia poprawnego montażu przy składaniu instrumentu w całość. Zarówno w instrumentach optycznych, jak i elektronicznych, elementy systemów odczytowych kąta są oznaczane w celu łatwiejszego ich strojenia po montażu. Kiedy instrument jest już rozłożony na części, większość podzespołów trafia do myjki ultradźwiękowej i specjalnych kąpieli chemicznych.

Pozostała optyka, koła, elektronika i inne podzespoły wymagające szczególnej ostrożności są czyszczone ręcznie. Podczas montażu instrumentu, niektóre ruchome części wymagają naprawy. Nadmierny luz poprzeczny lunety jest jednym z najczęstszych problemów związanych z łożyskami. Najważniejsze komponenty łożyskowania są zwykle precyzyjnie pasowanymi stalowymi elementami. Jednak niezależnie od sposobu mocowania łożyska, poprzeczny luz na nim zwykle zależy od mosiężnych powierzchni naciskowych. Sprężyny te korodują i wymagane jest ich czyszczenie lub w niektórych przypadkach wymiana.

Łożyska, nawet te z nierdzewnej, najlepszej gatunkowo stali, ulegają korozji i powodują rozstrojenie układu optycznego odczytu kątów (niektóre instrumenty mają prześwity między kołem a enkoderem rzędu 15-50 μm). Ponowne strojenie systemu odczytu kąta w instrumentach optycznych polega na ustawieniu wewnętrznych pryzmatów i soczewek, które przekazują i wyostrzają obraz. Elektroniczne systemy odczytu kąta (z ang. AMS – Angle Measuring System) są ustawiane elektronicznie, zwykle z użyciem oscyloskopu i specjalnych urządzeń testujących, połączonych z komputerem. Luz na łożyskach jest bardzo krytycznym elementem w instrumentach z elektronicznym systemem odczytu kąta. Nawet samo diagnozowanie, w tym przypadku, często nie może odbyć się bez użycia specjalistycznego, elektronicznego sprzętu pomiarowego, dedykowanego do danego typu systemu odczytu kąta.

Elektroniczne instrumenty wymagają strojenia w obwodach, by spełnić wymagania producenta. Tachimetry mogą wymagać ustawienia ostrości i jakości sygnałów dalmierza. Pozostałe komponenty, jak kompensatory i mikrometry, są strojone zgodnie ze wskazówkami producentów. Po każdym kompleksowym przeglądzie wszystko musi być zestrojone od nowa. Końcowa korekta kolimacji i kalibracja jest przeprowadzana na specjalnym systemie kolimatorów, które umożliwiają celowanie na nieskończoność wewnątrz pomieszczeń serwisowych.