Kiedy ostatnio twój tachimetr / teodolit był kalibrowany?
Nowoczesne instrumenty geodezyjne bez przeszkód osiągają wysoki poziom dokładności, lecz utrzymanie tego poziomu wymaga regularnej kalibracji. Postępuj zgodnie z radami, a unikniesz problemów wynikających z kalibracji, kolimacji i korekt.
Użytkownicy bardzo często spodziewają się, że nowoczesne, elektroniczne instrumenty geodezyjne korygują i kompensują błędy automatycznie – po prostu „idź i mierz”. Hmm, jest to prawda, o ile zachowane będą pewne podstawowe zasady.
Pomiary w jednym położeniu lunety
Przy pomiarach w dwóch położeniach lunety, większość błędów instrumentu jest usuwana podczas uśredniania pomierzonych kątów. Ponieważ metodą standardową są zwykle pomiary w jednym położeniu lunety, bardzo ważne jest wyznaczenie następujących błędów instrumentu:
- Błąd indeksu pionowego
- Indeks kompensatora
- Błąd celowej
Kalibracji należy dokonywać bardzo starannie, gdyż przy pomiarach w jednym położeniu lunety, dokładność wyznaczenia błędów wpłynie na dokładność pomiarów (błędne poprawki spowodują niedokładne wyniki pomiarów).
Kiedy należy kalibrować instrument
Tachimetry i teodolity są bardzo czułymi, bardzo precyzyjnymi instrumentami, z którymi należy się obchodzić bardzo ostrożnie. Podczas procesu produkcji, błędy instrumentu są wyznaczane i ustawiane na zero. Niemniej jednak wartości mogą ulegać zmianie w związku z np. wstrząsami mechanicznymi, zmianami temperatury, niedbałym obchodzeniem się z instrumentem itp.
Dlatego też każdy tachimetr i teodolit winien być regularnie kalibrowany. Kalibrację należy przeprowadzać także w następujących przypadkach:
- Przed pierwszym użyciem
- Po długim okresie przechowywania
- Po dużych zmianach temperatury
- Po burzliwym lub długim transporcie
- Okresowo w przypadku projektów wymagających wysokiej dokładności pomiarów
Wykwalifikowana kadra pracowników naszego serwisu zapewnia wykonanie kalibracji na najwyższym poziomie dokładności. Odpowiednie warunki, jakie są utrzymywane w naszych pomieszczeniach serwisowych, a także stabilność stanowisk kolimatorowych, pozwalają na precyzyjne wyznaczenie poprawek.