Jak często oddawać instrument do serwisu?

Jest to zależne od tego, jak często go używasz, a przede wszystkim od tego, w jakich warunkach jest używany. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że aby utrzymać instrument w dobrej kondycji, przynajmniej raz do roku powinien być wykonany przegląd standardowy. Usługa serwisu kompleksowego powinna być wykonywana naprzemiennie z przeglądem standardowym – co dwa do trzech lat. Po wstępnej diagnozie możemy stwierdzić, czy jest wymagany przegląd. Oczywiście w przypadkach, gdy przegląd i konserwacja nie jest konieczna oferujemy usługę rektyfikacji podstawowej.

Często zdarza się, że instrument nie trafia do serwisu, dopóki się poważnie nie zepsuje. Zwykle w takim przypadku użytkownik nie ma wyjścia i musi oddać sprzęt do naprawy. Jest jednak kilka objawów, które wskazują, że instrument powinien być serwisowany.

Leniwki lub śruby spodarki są zbyt luźne? Prawdopodobnie brakuje smarowania. Czyszczenie i nałożenie nowych smarów pozwoli uniknąć dalszych kłopotów.

Śruby chodzą zbyt ciężko? Możliwe, że gwint się zaciera. Wymaga to natychmiastowego czyszczenia, smarowania i regulacji.

Takie problemy rozwiąże przegląd podstawowy. Są jednak objawy, które wskazują na nadchodzące poważne problemy.

Sprawdź Twoją lunetę pod kątem luzów poprzecznych. Jeśli występują nadmierne luzy, smarowanie łożysk jest już słabe lub łożyska są zużyte, instrument powinien trafić do serwisu. Nietypowe szumy i tarcie przy poruszaniu instrumentem mogą świadczyć o narastających warstwach brudu na komponentach. Instrument może wyświetlać komunikaty o błędach lub sugerować niepoprawne operacje. Takie symptomy mogą wskazywać, że instrument wymaga kompleksowego przeglądu.

Zanim wzdrygniesz się na myśl o kosztach serwisowania twojego instrumentu pomiarowego, przemyśl kilka punktów. Jeśli pozwolisz instrumentowi na zbyt długą pracę bez konserwacji, musisz się liczyć z koniecznością wymiany podzespołów, takich jak łożyska lub enkodery kątów. Oznacza to zwykle koszty rzędu połowy wartości twojego instrumentu. Uszkodzenie instrumentu w momencie, kiedy twój zespół pomiarowy jest przyparty do muru terminami, może być bardzo kosztowne. Wycieczka do serwisu i oczekiwanie na naprawę oznaczają opóźnienia, nie wspominając o popsuciu się reputacji twojej firmy.

Podsumujmy to naszym ulubionym porównaniem do twojego samochodu. Myjesz i czyścisz go często, regularnie zmieniasz olej i filtry, co jakiś czas oddajesz go do przeglądu aby zawsze był sprawny. Jeśli tak się nie dzieje, wiesz, że w pewnym momencie dalej nie pojedziesz. Zdajesz sobie sprawę, że regularna wymiana oleju jest znacznie tańsza niż generalny remont silnika, czy wymiana wału korbowego. Pozwolimy ci dopisać resztę podobieństw do twojego samochodu…