Dlaczego konserwacja instrumentu jest konieczna?

Instrument pomiarowy, podczas pracy w terenie, jest wystawiony na działanie kurzu, pyłu oraz zmiennych warunków atmosferycznych.

Kurz i brud osiadają na nim i wewnątrz niego, w szczególności wokół mechanizmów typu łożyska, pokrytych oleistymi substancjami i smarami. Narastająca warstwa brudu na krytycznych podzespołach przyspiesza korozję i powoduje redukcję dokładności. Substancje smarujące w instrumencie wysychają i muszą zostać wymienione, by zminimalizować zużycie mechanizmów.

Po pewnym czasie również optyka i inne podzespoły instrumentu tracą swoje ustawienie i wymagają strojenia. Przykładowo w niwelatorze, kompensator z czasem zmienia swój środek ciężkości, co z kolei prowadzi do nieprawidłowych wskazań przy niwelacji – w takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie rektyfikacji instrumentu.

Wszystkie te problemy dotykają sprzętu z każdego przedziału cenowego, niezależnie od tego, czy jest to tachimetr z najnowszej linii najbardziej cenionego producenta, czy tani teodolit z mało znanej fabryki gdzieś na końcu świata.